Logowanie

Wyszukaj produkt

Wyszukiwanie zaawansowane
Kategorie produktów

 
MAPY
 
ID 010-01095-01

Garmin echoMAP 50s

Cena brutto
1769.00 PLN

Dostępność:
brak
DARMOWA DOSTAWA

Opis | Specyfikacja techniczna | Mapy | Wyposażenie | Gwarancja | Pomoc
EchoMAP 50s, w którym zastosowano wbudowaną echosondę, jest ploterem oferującym o 60% większą moc przetwarzania w porównaniu z poprzednią generacją urządzeń oraz umożliwia szybsze powiększanie i przesuwanie obrazu. Podobnie jak w modelu bez echosondy, tak i w tym wypadku zastosowano 5 calowy, kolorowy wyświetlacz o pełnej rozdzielczości VGA, na którym prezentowane są m.in. oparte o zdjęcia satelitarne mapy bazowe oraz szczegółowa kartografia BlueChart g2 Vision. Dodatkowo ekran ten wyposażony jest w funkcję automatycznej regulacji jego podświetlenia. Regulacja ta odbywa się w oparciu o informacje z czujnika oświetlenia umieszczonego na panelu przednim urządzenia.

Zastosowany w tym urządzeniu sonar HD-ID™ z przetwornikiem i funkcją CHIRP (przetwornik do nabycia osobno - przeszukuje wiele częstotliwości, pozwalając skupić się na konkretnych gatunkach ryb pływających na określonych głębokościach) pozwala na emisję przez przetwornik wiązki ultradźwięków o maksymalnej mocy aż 1 kW. Urządzenie to umożliwia również wykorzystywanie zamiennie dwóch typów przetworników: Dual Frequency (polecanych na wody głębokie) i Dual Beam (polecanych na wody płytkie). Dodatkowo wbudowany bardzo czuły odbiornik Garmin GPS/GLONASS 10 Hz aktualizuje pozycję i kierunek podróży 10 razy na sekundę, płynnie wyświetlając ruch jednostki, a także znacząco ułatwia oznaczanie i nawigację do wskazanych 5000 punktów. Zapis sonaru harmonizuje czas sygnału zwrotnego z sonaru z pozycją łodzi oraz zapisuje cyfrowe informacje na mapie.

Na ekranie echoMAP 50s obserwowwać można obraz warunków podwodnych, który dzięki zastosowaniu technologii UltraScroll pozostaje czytelny nawet przy przemieszczaniu się z dużą prędkością. Echosonda graficznie przedstawia kształt i strukturę dna oraz obiekty podwodne (np. ryby) wykryte w toni wodnej. Urządzenie posiada również możliwość oznaczania na ekranie echosondy obiektów podwodnych za pomocą symboli ryb, które po ich włączeniu pojawiać się będą w miejscach prawdopodobnego występowania ryb. EchoMAP 50s wyposażony jest również w funkcję A-scope, która w sposób graficzny, w czasie rzeczywistym, przedstawia rozkład odebranych odbić wiązki ultradźwięków w funkcji głębokości (funkcja ta może się okazać przydatna dla wytrawnych wędkarzy). Wyświetlany obraz warunków podwodnych może być powiększany na żądanie użytkownika (maksymalnie 4 krotnie), a także wyświetlany w podziale z ekranem mapy. Urządzenie wyposażone jest również w szereg alarmów dźwiękowych związanych z działaniem echosondy (m.in. alarmy wody płytkiej i głębokiej, występowania ryb, itp.). Echosonda zastosowania w tym ploterze udostępnia użytkownikowi funkcję AutoGain, dzięki której czułość urządzenia jest automatycznie regulowana tak, aby uzyskać jak najbardziej klarowny obraz obiektów podwodnych, przy zachowaniu minimalnego poziomu szumów widocznych na ekranie. Oczywiście podobnie jak pozostałe parametry pracy echosondy (np. filtr szumu lustra wody, zakres wyświetlanych głębokości, itp.), tak i czułość może być regulowana ręcznie przez użytkownika.

Oprócz graficznego przedstawienia warunków podwodnych, echoMAP 50s oferuje również możliwość śledzenia cyfrowych wartości głębokości wody, jej temperatury, jak również prędkości przemieszczania się względem wody. Możliwość wyświetlania tych parametrów, zależna jest od typu zastosowanego przetwornika.

Ploter ten jest wyposażony w mapę bazową opartą o zdjęcia satelitarne i umożliwia korzystanie z nowej kartografii BlueChart g2 Vision, zawierającej zarówno dane wektorowe jak i wysokiej jakości zdjęcia lotnicze. W przypadku pracy urządzenia z tą kartografią, dodatkowo dostępna jest funkcja tzw. Automatycznego Przewodnika, którego celem jest zaplanowanie trasy od aktualnej pozycji do wybranego celu, z ominięciem przeszkód nawigacyjnych oznaczonych na dostępnych mapach. Działanie tej funkcji jest więc nieco zbliżone do automatycznego wyznaczania tras znanego z urządzeń samochodowych.

Po włączeniu urządzenie wyświetla na swoim ekranie menu główne, do którego zawsze można szybko wrócić poprzez naciśnięcie przycisku HOME. Menu to w czytelny sposób przedstawia grupy podstawowych funkcji: Charts (zawiera funkcje wyświetlania mapy), Sonar (funkcje związane z echosondą), Chart/Sonar (funkcje związane z jednoczesnym wyświetlaniem ekranu echosondy i mapy), Where To? (funkcje związane z nawigacją), Information (funkcje związane z wyświetlaniem krzywych pływów i prądów, danych astronomicznych, danych z odbiornika AIS, itp), Configure (wyświetla menu ustawień systemowych).

Jedną z istotniejszych zmian zastosowanych w nowych ploterach morskich jest możliwość prezentacji map w różnych widokach. Wybierając opcję Charts, użytkownik może wybrać prezentację mapy w widoku płaskim (jak w dotychczasowych ploterach), a także w widoku perspektywicznym nad wodą (Mariner's Eye 3D). Funkcje te nabierają dużego znaczenia w przypadku wykorzystywania w urządzeniu opcjonalnej kartografii BlueChart g2 VIsion, która zawiera oprócz tradycyjnych map wektorowych również wysokiej rozdzielczości zdjęcia satelitarne. W widoku płaskim nowy ploter daje możliwość dość szerokiej konfiguracji wyświetlanej mapy. Oprócz stadnardowego wyświetlania mapy morskiej jako mapy wektorowej, treść tych map może zostać wzbogacona o dane pochodzące z wysokiej rozdzielczości zdjęć satelitarnych. W takim wypadku obszary lądowe prezentowane są wraz z ukształtowaniem terenu, a na obszarach wodnych widoczne jest cieniowanie zależne od głębokości akwenu. Możliwa jest również regulacja stopnia przejrzystości wyświetlanych map rastrowych. W przypadku perspektywicznego widoku mapy nad wodą, na ekranie widoczna jest mapa z symbolem łodzi umieszczonym w dolnej części ekranu, a wokół niej wyświetlane mogą być okręgi ułatwiające określenie odległości pomiędzy obiektami. Akweny wodne o zmiennej głębokości w obszarze widocznym na wyświetlanej mapie są dodatkowo cieniowane, aby ułatwić określenie ich głębokości. Przy tak wyświetlanej mapie widoczne są również zarysy lądu.

Urządzenie posiada również grupę funkcji zapewniających dostęp do dodatkowych funkcji urządzenia. EchoMAP 50s dostarczać może informacje na temat pływów oraz prądów. Dane niezbędne do wykreślenia tych krzywych dostępne są w mapach BlueChart g2 Vision. W grupie tej odnaleźć można funkcje związane z obsługą zewnętrznego odbiornika AIS, dołączanego do plotera poprzez port szeregowy. Przy wykorzystaniu takiego zestawu urządzeń, na ekranie echoMAP wyświetlane mogą być informacje o jednostkach pływających znajdujących się w pobliżu, wyposażonych w transpondery AIS. EchoMAP 50s zapewnia również dwukierunkową współpracę z radiotelefonami VHF wyposażonymi w funkcję DSC. Dzięki temu możliwe jest nie tylko korzystanie z wywołań DSC zawierających aktualną pozycję z poziomu radiotelefonu, ale również sprawdzenie informacji o przychodzących wywołaniach DSC bezpośrednio na ekranie plotera. Urządzenie jest również wyposażone w funkcję katalogu numerów MMSI.

W nowych ploterach uproszczono również przenoszenie danych pomiędzy urządzeniem a komputerem PC. Urządzenie posiada bowiem funkcję kopiowania danych z pamięci urządzenia na kartę pamięci (kopiowane są trasy, ślady i waypointy). Dzięki zastosowaniu kart pamięci w standardzie SD, możliwe jest następnie przeniesienie tych danych do oprogramowania w PC (z użyciem jednego z dwóch czytników kart pamięci SD). Dane zaplanowane w oprogramowaniu na PC i zapisane na karcie mogą być również zaimportowane do pamięci urządzenia. Dostępne są funkcje zastąpienia danych obecnych w pamięci urządzenia danymi z karty, jak również dołączenia danych z karty do już istniejących w pamięci urządzenia.

EchoMAP 50s wyposażony jest w dwa porty szeregowe. Dla każdego z nich możliwy jest niezależny wybór protokołów po których odbywa się komunikacja ze światem zewnętrznym. Dodatkowo, dla protokołu NMEA, dostępne są zaawansowane opcje wyboru sentencji obsługiwanych przez urządzenie.

Urządzenie zamknięte jest w obudowie o nowej stylistyce, zbieżnej dla całej linii produktów linii marine. Wprowadzono również nowy, mniejszy typ złącza, którym wyprowadzane są wszystkie sygnały, a także opcję bezprzewodowej komunikacji z tabletami i smartfonami z zainstalowaną aplikacją BlueChart® Mobile. Na panelu przednim, w dolnej jego części umieszczono dwa sloty kart pamięci, osłonięte klapką z magnesem, dzięki czemu pozostaje ona zawsze zamknięta. Zastosowanie nowego menu ekranowego spowodowało również uproszczenie klawiatury urządzenia, która aktualnie składa się z czterech przycisków funkcyjnych, przycisku kursora i dedykowanych przycisków zmiany skali mapy.